Toestemming vragen voor cookies op uw website

Toestemming vragen voor cookies op uw website

Toestemming vragen voor cookies op uw website

In de nieuwe Telecomwet zijn de regels voor het gebruik van cookies flink aangescherpt. Gedachte hierachter: de privacy van internetgebruikers beter beschermen. Dat betekent dat u voortaan mensen die uw website bezoeken moet informeren als u bepaalde cookies gebruikt en bovendien toestemming moet vragen voor het plaatsen daarvan. Als u geen toestemming krijgt, mag u de cookies niet gebruiken.

Niet voor alle cookies
Dit is echter niet voor álle cookies nodig. U heeft geen toestemming nodig voor zogeheten technische of functionele cookies, waarmee bijvoorbeeld een inlognaam wordt onthouden of wat iemand in zijn winkelmandje stopt als hij online aankopen doet.

Voor deze cookies moet u wél toestemming vragen
De nieuwe regels richten zich op cookies die worden gebruikt om bezoekersgedrag te registeren en op basis daarvan gericht aanbiedingen te doen. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen:

  • First party (direct) cookie. Wordt geplaatst door het domein dat iemand bezoekt. Bijvoorbeeld: iemand surft naar wehkamp.nl en dat bedrijf plaatst een cookie om bij te houden welke producten bekeken worden. Bij een volgend bezoek aan de site kan dan op basis daarvan een aanbieding worden gedaan.
  • Third party (indirecte) cookie. Wordt gebruikt door adverteerders die op websites van anderen gerichte aanbiedingen doen op basis van surfgedrag. Bijvoorbeeld als u als sportverenigingen aanbieders van sportkleding of materialen aanbiedingen laat doen aan uw bezoekers.
  • Google Analytics
    Hoewel u met Google Analytics zelf niet kunt zien wie uw website bezoekt, kan Google dat wel. Daarom moet hiervoor toestemming worden gevraagd.

Wie moet toestemming vragen?
Wettelijk gezien moet de partij die de cookies plaatst toestemming vragen. Dat geldt ook als dat een derde partij is die op de website van een ander cookies plaatst. Om een en ander praktisch te houden is de verplichting overdraagbaar. Daardoor is het mogelijk om een systeem in te voeren waarbij eenmalig toestemming wordt gevraagd voor alle cookies op een website.

Hoe moet u toestemming vragen?
Hoewel de nieuwe Telecomwet is doorgevoerd, is er nog geen door de overheid toegestane manier om toestemming te vragen. Dat betekent feitelijk dat u – tot het moment dat deze er is – zelf een manier hiervoor moet bedenken.
Inventariseer daarom of u cookies gebruikt die onder de nieuwe regels vallen. Vraag aan uw webbouwer wat voor cookies op uw website geplaatst worden, en ga vervolgens na of u daarvoor toestemming nodig heeft.

  • Een stappenplan dat u in grote lijnen op weg helpt »
  • De DDMA (Dutch Dialogue Marketing Association) heeft een uitgebreide handleiding voor het invoeren van de nieuwe cookieregels in uw organisatie.

Wordt er ook gelijk streng gecontroleerd?
Er is besloten dat organisaties pas vanaf 1 januari 2013 moeten kunnen bewijzen dat zij toestemming hebben gekregen voor het gebruik van cookies. U hoeft niet direct te vrezen voor een boete als u uw website nog niet heeft aangepast »