Waarderen en belonen van vrijwilligers

Waarderen en belonen van vrijwilligers

Waarderen en belonen van vrijwilligers

Waarderen
Er zijn veel manieren waarop u vrijwilligers kunt waarderen. Van een simpel compliment in de wandelgangen tot lovende artikelen, een vrijwilligersfeest of een Koninklijke onderscheiding.

 • Een compliment geven door iemands inzet publiekelijk te benoemen, bijvoorbeeld tijdens vergaderingen. En een figuurlijk schouderklopje door aandacht te besteden aan de prestaties van de vrijwilliger.
 • Training: de mogelijkheid om cursussen en trainingen te
  volgen.
 • Attentie: een kaartje of een persoonlijke brief bijvoorbeeld bij verjaardagen en jubilea of belangrijke gebeurtenissen in hun privéleven.
 • De ‘Vrijwilliger van de maand/het jaar’: de organisatie kiest elke maand of elk jaar de beste vrijwilliger en zet de winnaar intern en/of extern in de schijnwerpers.
 • Voordracht voor een onderscheiding: verdienstelijke vrijwilligers worden voorgedragen voor een ‘lintje’, een gemeentepenning of vrijwilligersprijs.
 • Vrijwilligersuitje, brunch of feest: een speciaal vrijwilligersuitje is een belangrijke vorm om waardering te tonen en de werksfeer te bevorderen.
 • Publiciteit: in ledenbladen of speciale uitgaven voor vrijwilligers wordt regelmatig geschreven over de inzet van vrijwilligers.

Belonen
Belonen van vrijwilligers kan concreet met een kerstpakket of cadeaubon, maar ook symbolisch in de vorm van een getuigschrift of certificaat.

 • Cadeau: een cadeau bij hun verjaardag of op een speciaal moment in het jaar, bijvoorbeeld Kerst.
 • Speciale privileges: gebruikmaken van ruimtes, gereedschap en materiaal voor privégebruik (zoals een ehbo-kit).
 • Vrijwilligerskorting: kortingen op het lidmaatschap van de vereniging of club, op (club)artikelen, korting op evenementen of het gebruik van accommodaties.
 • Vrijwilligersvoordeelkaart: vrijwilligers ontvangen een vrijwilligerskaart, waarmee zij toegang krijgen tot een pakket van diensten en privileges, zoals kortingen bij winkels, bedrijven en opleidingen (zie www.vrijwilligers.nl).

De waarde van een beloning is erg persoonlijk en vraagt maatwerk. Dit betekent:

 • Rekening houden met wensen van bepaalde leeftijdsgroepen of met een specifieke situatie, maar ook inspelen op persoonlijke wensen. De ene vrijwilliger is blij met een kerstpakket, de ander wil liever een schouderklopje.
 • Maat houden in beloningen; deze moet ‘passen’ in de context van de organisatie. Vrijwilligers van een patiëntenvereniging stelden bijvoorbeeld geen prijs op een cadeau bij een lustrum. Het budget zien ze liever besteed aan een zinvol project.

 

VrijwilligersDit artikel is afkomstig uit de pocket Vrijwilligers, vinden en binden van betrokken medewerkers. De gezamenlijke uitgave van V&S en MOVISIE beschrijft praktisch hoe u onbetaalde medewerkers kunt vinden en binden. Wij geven u handvatten en tips waarmee u direct aan de slag kunt.
Meer informatie en bestellen »